Puslapiai

2010 m. kovo 8 d., pirmadienis

Nauja ekonomikos teorija

Kiekvienas biologas žino, kad bet kokio gyvo organizmo pagrindas ląstelė yra altruistė pagal savo prigimtį. Gaudama jai reikalingas medžiagas ir sąlygas ji stengiasi atiduoti viską kas jai priklauso. Organizmas dėka to, kad ląstelės atiduoda, yra altruistės-gyvas. Bet jei atsiranda ląstelės, kurios nori gyventi kitų sąskaita, o tai ne kas kita kaip vėžys, organizmas gali susirgti arba žūti. O jei kokios nors organizmo ląstelės yra pažeidžiamos, kitos užsidaro ir šalina pažeistas ląsteles. Tai žino kiekvienas biologas, gydytojas.
Žmonija yra taip pat gyvas organizmas, o kiekvienas iš mūsų yra šio organizmo ląstelė. O ekonominiai santykiai yra ne kas kita kaip ląstelių poreikių visuma.
Tuo tikslu apžvelkim XX amžių. Žmonija pradėjo masiškai naudoti mokslo pasiekimus savo vystymuisi. Bet atsirado vėžinės ląstelės, kurios suorganizavo karus ir kitokius perversmus. Kam tai naudinga? Gamtoje tai naudinga vanagams, varnoms, ir tiems kas minta dvėseliena-grifams.
O kam tokie santykiai naudingi tarp žmonių? Tiems, kas valdo pinigus ir visą monetarinę politiką.
Pastaruosius kelis dešimtmečius kai jau atrodė, kad organizmo visos ląstelės gali laisvai vystytis (technikos, technologijos pažanga), bet jos buvo verčiamos dirbti ir dirbti, gaminti ir gaminti, išmesti, pirkti naujus daiktus, imti kreditus ir t.t. Organizmas buvo verčiamas augti ir daugintis, bet ne vešėti ir žaliuoti. Jam buvo dozuojama saulės šviesa (žinios ir gyvenimo esmė).
Ar ne keista kai daugėja technikos pakeičiančios nuobodų darbą, o verčiami dirbti ir pirkti, išmesti, imti kreditus ir vėl pirkti ir t.t. Bet ateina toks laikas kai organizmas išsivysto į mutantą. Jis visiškai ne toks kokia jo pradinė prigimtis ir išeikvojęs visus rezervus. Gamta užteršta, maitinamas genetiškai modifikuotais pakaitalais vietoj tikro maisto, moterys verčiamos tik pagimdžiusios palikti vaikus ir bėgti į darbą, o dvasiškai maitinamos visokiomis feministinėmis idėjomis, o kad dar labiau norėtų dirbti vien tik joms kuriamos mados, kad tik greičiau išmestų praeito sezono skudurus ir pirktų naujus. Čia tik pavyzdys, bet analogiškai mada įgavo teises keisti automobilius ir kt. daiktus. Svarbu, kad būtų dirbama, perkama, išmetama ir vėl perkama. Iš šis organizmas pagal kažkokius dėsnius taip būtų gyvenęs ir gyvenęs, bet kažkas kažkur kažkas nutrūko.
Konkurencija ir konkurencinė kova, o tai ne kas kita kaip dar vienas žaidimas. Miške tarp augalų yra konkurencinė kova: vieni suveši, kiti yra nustelbiami. O ar sodininkas sodindamas sodą elgiasi lygiai taip pat? Ar priešingai, augalus ar medžius kurie myli šviesą sodina vienoj vietoj, o tuos kuriems šviesos reikia mažiau sodina kitur? Ar sukūrę techninę civilizaciją mes ir toliau versime augti miške, ar perkelsime į sodą?
Taigi, dirva buvo tręšiama netinkamu maistu, sodas užaugo įvairiausiais dygiais kurie jau miršta, bet pamažu kalasi nauji daigai, auga nauja augmenija, sodininkas pasiima įrankius ir pradeda kurti naują sodą.
Ekonomikoje dygsta nauji daigai, žaliuoja nauji augalai vietoje senų mutantų.

1 komentaras:

Verslo ir gyvenimo peripetijos rašė...

Kol kas tų daigų labai jau nedaug arba jie tūlam lietuviui labai neįprasti. Žmogus gyvendamas šiame pasaulyje yra linkęs pasiduoti minios psichologijai, o tokiems daigams subrandinti reikalinga drąsa arba pavyzdžiai gal sėkmingi ne vienetų?
Tad. kol dauguma "miega". vargu ar tai naujai ekonomikai lemta labai labai suvešėti. Bet graži alegorija MLM verslui :)